És a rengeteg víz. Ott van persze a tenger, meg a sok folyó, de ami külön érdekes volt, hogy a földbirtokok határát sem kerítéssel, hanem kis csatornákkal jelölik.
A csapadékmennyiségre meg jellemző, hogy például az eindhoveni reptér teljes vízszükségletét esővízből fedezik.
Amszterdamtól vonattal fél óra Zaanse Schans. A Zaan folyó mentén a 17. századtól jelentős ipari terület alakult ki, volt rengeteg szélmalom, hajógyártás - ami miatt annak idején még Nagy Péter cár is ideköltözött inkognitóban néhány hónapra - persze mindez egységben a környező földeken folyó mezőgazdálkodással. Ez a terület most skanzen, bevallottan túristalátványosság, ezért volt némi fenntartásunk, de megérte megnézni, nagyon szórakoztató.
Jártunk működő szélmalomban, több emelet magas faépítmény. Különös érzés, amikor az egész mozog körülöttünk ahogy a szél energiája a vitorlákon és a fa fogaskerék átmeneteken keresztül a malomkerékig jut. Nem csak gabonát őröltek, hanem végül is bármit amit porítani kellett és lehetett. Voltak festék- és fűszermalmok is.
Itt is volt sajtbolt, rengetegféle jobbnál jobb sajttal és láttuk azt a szatócsboltot, ahonnan kinőtte magát a mai Hollandia vezető élelmiszer áruház láncolata. Az időjárással nagy szerencsénk volt, szikrázó tavaszi napsütés, virító zöld táj, a szelet sem bántuk, hiszen hozzá tartozott a fílinghez :).
Délután pár óránk maradt az ún. Waterland vidék megnézésére. Ez Amszterdamtól északra fekszik, a központi pályaudvarnál lehet kombinált buszjegyet venni, amivel bejárható a környék. Korábbi halászfalvakból áll, amik mára már kellemes, de kicsit jellegtelen kisvárosokká fejlődtek. Azért hangulatos régi részeket és kikötőket lehet találni, csak nem a turisztikai szempontból üresjárat vasárnap délután kell odaérni. (Egyébként Hollandiában a szórakozóhelyeken kívül minden kissé túl korán zár, a múzeumok is már délután ötkor, pedig mivel azonos időzónában, de jóval nyugatabbra vannak, nagyon sokáig van világos.)
Ami innen a legjobban tetszett az Marken volt, egy kis sziget, halászkikötővel, ahova hajón is át lehet menni de a hosszú földhídon való buszozás sokkal érdekesebb, erősen át lehet élni a beleolvadunk a tengerszintbe érzést. Még a világítótorony sem magas.
És még valami, ha már az összes facipős, szélmalmos, tulipános sztereotípiát (amire persze alaposan rá is játszanak, de így van jól, vesszen a globalizáció) nagy élvezettel megtapasztaltuk. Biztosan ismeritek a rajzokat a szőke, piros arcú, pici orrú, kék szemű holland gyerekekről. Nos, tényleg olyanok, legalább kilencven százalékban. Az arcpír nem hegyi, hanem tengeri levegő, sőt szél, a szőkeség sem hiányzik, és így válik néhány év múlva a tipikus holland kisgyerekből tipikus holland felnőtt .
4 megjegyzés:
Jajjajjaj, a zaandami képek közül az alsó csatornás... jaj a szívem...
ami nekem Hollandia, azok ezek az alacsony part melleti csatornák és a pici, egyenetlen, téglalap alakú pirosas macskakövek (pl. A'damban a grachtok mentén). Jaj de nagyon szeretem.
(A skanzenben mi is sokat jártunk, minden látogatót el kellett oda vinni... :-))
Azok a facipők nagyon mókásak!! Örülök, hogy remek utatok volt!!
Nagyon szép helyeken jártatok! Meglepő ugye, mi mindent csináltak a szélmalmokkal. Még a polderekből is szélmalmokkal emelték ki a vizet. Amit aholland gyerekekről láttál, az is nagyon helytálló, áprilisban, amikor én kabátban is fáztam, a holland gyerekek mezítláb szaladgáltak az Északi tenger partján, és a szülők nem aggódtak, sőt!
Kívánom, hogy még legyen sokkal több lehetőségetek megismerkedni Hollandia nevezetességeivel és a holland emberekkel!
Most, hogy időben kicsit eltávolodtunk már az úttól és leülepedtek az élmények talán még jobban örülök, mint eddig, hogy ott voltunk. Elképzelhető, hogy pár év múlva visszamegyünk .
Megjegyzés küldése